COMENIUS- HİZMET İÇİ EĞİTİM

7911

Avrupa Birliği Gençlik Programları kapsamında hizmet içi eğitime nasıl gidilir??

Başvuru süreci

Uzun bi aradan sonra tekrar merhaba. Yaz tatiliydi hayat meşgalesiydi derken bi bakmışım aylar geçmiş. Tabi aylar geçerken biz de boş durmadık gezdik tozduk öğrendik. Bu yazımız Avrupa Birliği Başkanlığı’nın öğretmenlere sunduğu yurt dışı hizmet içi eğitim programıyla alakalı bilgiler içerecektir. Bizzat kendi deneyimlerimi sizinle paylaşmak isterim. Bir çok öğretmenimiz bu tür programlardan habersiz bir çoğumuz ise gözünde büyüterek başvuru bile yapmıyor.  Hizmet içi eğitim programı seçilen öğretmenlerin belirlenen ülkelerde en az 2 haftalık en çok 6 aylık eğitim görmelerini sağlayan bir program. Masraflarınız devlet tarafından hibe edilir size ise gezip görmek aynı zamanda öğrenmek düşer. Peki bu programa başvuru yapmak için şartlar nelerdir? http://www.ua.gov.tr/  buradan bakabilirsiniz.

Gerekli şartları sağlıyorsanız eğer Turna sistemine üye oluyorsunuz ve oradan başvuru formunu indiriyorsunuz. İlk başvurunuzda çıkmazsa pes etmeyin tekrar tekrar deneyin. Ama size tavsiyem çok tercih edilmeyen kurslara başvurmanız. Tabi size uygun olan bölümlere. İngilizce öğretmenleri arasında en çok popüler olan ülke tabi ki İngiltere. Avrupa birliği başkanlığının sitesinden size uygun olan kursu seçip başvurunuzu doldurmaya başlayın. Neden bu kursu seçtiniz size ne gibi faydalar sağlayacak bu sorulara mantıklı cevaplar vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda seçtiğiniz kurs yetkilileriyle irtibata geçip davet mektubu almanız gerekiyor. Onlar zaten biliyor her şeyi siz mail attığınız zaman yol göstereceklerdir. Başvuru formunu doldurduktan sonra turna sistemine yüklüyorsunuz ve başvurunuzun çıktısını alıyorsunuz. Aldığınız her sayfayı paraflayın ve en son sayfayı imzalayın. Kurumunuzun da onaylaması gerekiyor. Mavi mürekkebe dikkat!!! Kullandığınız kalemler yine mavi renkli olsun. İşlemler tamamlandıktan sonra bütün belgelerinizi ve formunuzu ilgili kuruma postalıyorsunuz. Artık yapacağınız tek şey beklemek. İki ay içerisinde sonuçlanıyor. Size diğer tavsiyem ise seçtiğiniz kursun tarihi sonucun açıklanma tarihine uzak olması. Çünkü çok çok kısa sürede vize ve pasaport işlemlerini halletmeniz gerekecek ki bu da kolay olmayacak. Kursun bir kısmını kaçırma riskiniz var.

Kabul süreci

Sonuçlar açıklandı ve kabul edildiniz. Size mail gelecektir zaten. Eğer pasaportunuz yoksa hemen bulunduğunuz yerdeki emniyet müdürlüğüne pasaport için başvuruda bulunun. size en uygun olan pasaport çeşidi hangisi ise onu alın. Hizmet pasaportu olmak zorunda değil. Bordo pasaport da alabilirsiniz. Ben hemen biletimi de almıştım. Risk almak istemezseniz sözleşmenizin gelmesini bekleyip öyle alabilirsiniz biletinizi. Gece saatlerine almaktan korkmayın biletinizi. İngiltere’de ulaşım o kadar rahat ki gece gündüz fark etmez. ucuz bilet almak için de kasmayın kendinizi. Size verilen hibe tutarında alabilirsiniz. tabi ki diğer harcamalarınızı da göz önünde bulundurarak. Ben Londra Heathrow havaalanına aldım biletimi. Sonra Paddington istasyonundan Exeter’e trenle geçtim. Dönüşüm de yine aynı şekilde oldu. Tren yerine otobüs kullanabilirsiniz. Daha uygun ama daha uzun sürüyor. Sözleşmenizi imzalayıp bir örneğini tekrar kuruma gönderin. Ve mümkün olduğunca kısa sürede vize başvurusunda bulunun. Bu arada kursunuzu bilgilendirmeniz gerekli kabul edildiğinize dair. Sözleşmeniz yapıldıktan sonra 40 gün içinde hibe miktarının yüzde 80 i hesabınıza yatırılacaktır. Yüzde 20 si döndükten sonra. İşlemleri tamamladınız artık bavul yapma zamanı 🙂 Bir şey daha: Kursunuzun bittiği tarihte dönmek zorunda değilsiniz. Bir müddet tatili uzatıp gezebilirsiniz tabi ki kendi kesenizden 😀

YIN

(Bir sonraki yazım : İngiltere Günleri- nerde kalınır, ne yenilir, ne içilir, nereler gezilir)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: