Bozkırdan gelen esinti : Gün Olur Asra Bedel

Hepimiz ünlü Yeşilçam filmi Al Yazmalım’ı biliriz.Özellikle de Cahit Berkay’ın bestelediği müziğini. Peki senaryo hikayesinin kime ait olduğunu biliyor muyuz? Bilmiyorsak o zaman bir göz atalım : Cengiz Aytmatov.

Kırgız yazarımızın bir çok kitabı çeşitli dillere çevrildi ve bir çok hikayesi sinemaya uyarlandı. Milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, milli, ahlaki ve kültürel zenginliğini bütün eserlerine yansıtıyor.Milletinin yaşadığı acılar karakterlerinin acısı oluveriyor. Milletinin değerleri kendinin savunduğu değerler olarak karşımıza çıkıyor. Metaforlarla dolu kitapları bir o kadar sade dile sahip. Şimdi okumuş olduğum bir kaç eseri hakkında görüş bildirmek istiyorum.

1) Gün olur asra bedel: Bu kitapta yazarımız kitap içinde kitap hikaye içinde hikaye anlatıyor. Bir yandan romanın baş kahramanı Yedigey’in  adetlerine göre düzenlemeye çalıştığı cenaze törenini anlatan bir gün var diğer yanda ise  Yedigey’in geçmişini sorguladığı bir asır. Tabi bunun yanında kitapda küçük küçük söylemler, Kırgız-Kazak efsanesi ve bilim kurgu olaylarına da rastlayacaksınız. Aynı zamanda ise Sovyetler Birliği’nin uyguladığı siyaset ve politikalar da eleştirilir. 

2)Cemile : Louis Aragon’un Dünya’nın en güzel aşk hikayesi dediği Cemile ile Danyar arasındaki aşk. Bu aşk bize küçük bir çocuk olan Seyit’in gözünden aktarılıyor.İlk başta birbirlerine karşı tavırları serttir. Cemile savaşta olan kocasının sorumluluklarını üstlenmiş sert mizaçlı kız, Danyar annesini babasını kaybetmiş savaşta sakat kalmış içine kapanık genç erkek. Cemile’nin yaptığı toplum kurallarına aykırıdır ama Seyit’in gözünde ondan iyi insan yoktur. Yazarımız burda yorumu okuyucuya bırakmaktadır. 

3) Beyaz Gemi: Bu kitaptaki anlatıcımız bir çocuk ve bu çocuğun ismini hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Annesinden ve babasından uzakta dedesiyle yaşayan çocuk, masallara adamış kendini. Dedesinin anlattığı maral efsanelerine. İyiliklerle kötülüklerin bir arada bulunduğu bu dünyada masalların olduğunu farketmesi bu çocuğu derin yaralar..

P.S: Cengiz Aytmatov ve eserleri hakkında detaylı bilgi istiyorsanız Türk Edebiyatı Dergisi 418. Sayısı sizin için ideal çalışmaları barındırıyor. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: