Yabancı Dil öğrenmenin 10 temel kuralı…

Gezindiğiniz sitelerin reklamlarına hiç dikkat ettiniz mi? Algıda seçicilikten olsa gerek benim dikkat ettiğim reklamların çoğu yabancı dil öğrenmeyle ilgili. Hepimizin yabancı dil öğrenmeye karşı bir ön yargısı vardır. Şimdi öğrencilerime bakıyorum zaten yapamam, anlamıyorum gibi bahanelerle kendilerini gittikçe uzaklaştırmaktalar yabancı dilden. Bizse günümüzde yabancı dil öğrenmenin sağlayacağı faydalar ve avantajlardan bahsedip duruyoruz. Ama birçoğumuz aslında yabancı bir dili konuşmanın verdiği zevki tatmak yerine bu avantajlara odaklanıp yabancı dil öğrenmeyi eziyet haline getiriyor. Burada aslında yabancı dil öğretimine de bakmak gerekiyor ama onu başka bir başlık altında ele alacağım. Hayatta her işin zorluğu vardır ve yabancı bir dili öğrenmenin de zorlukları var ama aşılamayacak büyüklükte değiller. İlk olarak şunu düşünmeniz gerekiyor : Ben şu an bir dil konuşabiliyorsam ikinci dili neden konuşamayayım? Tabi ki karşılaştığımız sorunlar olacak. Bu sorunları şöyle sıralayabiliriz :

-İlk olarak motivasyon eksikliği ve öğrenilen dilin günlük yaşamda pratik yapılamaması

-Yabancı dil öğrenmedeki amacımızın tam olarak net olmaması

-Tabiki okullarda verilen eğitimin iletişim odaklı değil gramer odaklı olması

Ama siz bu ön yargıları aşıp ben bir dili öğrenmek istiyorum diyorsanız ve o kararlılığı görüyorsanız kendinizde işe size yabancı dili öğrenmeyi kolaylaştıracak pratik çözümler. 

1)KESİN KARARLI OLUN VE AMAÇLARINIZI BELİRLEYİN: Bir çoğumuz dil öğrenmeye başlıyoruz ve yarıda bırakıyoruz. Zorlandığımız konulara geldiğimizde terk ediyoruz. İlk önce bu dili öğrenmek için kararlı olmalıyız ve amaçlarımızı belirlemeliyiz. Ne için dil öğrenmek istiyorum? Yabancı bir ülkeye yerleşmek için, akademik kariyer için, sadece internetten bilgi alabilmek için vs. bu liste uzatılabilir. Belirlediğiniz bu amaç sizi aynı zamanda ona uygun programa yönlendirecektir. Eğer günlük kullanmak içinse konuşma ve pratik amaçlı bir program olmalı. Ama sadece akademik kariyer için istiyorsanız konular ve yöntemler de ona göre değişecektir.

2) PROGRAMLI OLUN : Hepimizin işleri ve çeşitli meslekleri var. Kimimiz ev hanımı, memur, çalışan, boş gezen artık her ne iseniz 😀 İlk olarak size uyan bir program yapın ve ulaşmak istediğiniz amaç için süre belirleyin. 3 ayda basit metinleri okuyabilme gibi. Ya da konu konu da olabilir tabi ki bu da yine sizin dil öğrenme amacınıza dayanıyor.

3) PROGRAMINIZA UYUN: Bu da sanki rehberlik dersi gibi oldu 😀 Kendinizi kandırmayın ve yaptığınız programa uymaya çalışın. Eğer o gün programınızda bir aksaklık olmuşsa onu telafi etmek için programa eklemeler yapmalısınız.

4) DÜZENLİ ÖĞRENMEYİN: Evet bu size komik gelebilir 😀 Bir çoğumuz daha o konuya çalışmadım ya da şimdi ben bunu anlayamam deyip bırakıyoruz. Ama ana dilinizi nasıl öğrendiniz acaba? Çevrenizdeki çocuklara bakın. Bir çok karmaşık cümlelere maruz kalıyorlar ve biz bunu daha öğrenmedik diyorlar mı 😀 Siz de kendinizi bu karmaşık verilere maruz bırakın. Bir müzik dinleyin ya da altyazılı film izleyin. Kelimelerin anlamlarını  tahmin etmeye çalışın. Bu size ezber yapmaktan daha fazla şey katacaktır. Dili bir ordan bir burdan öğrenin. Çok çabuk yol katettiğinizi görünce siz de şaşıracaksınız.

5) SESLİ TEKRAR YAPIN: Biliçaltımız sesi çok sever. Ne kadar sesli tekrar yaparsınız o kadar diliniz yatkın olur. Bir müddet sonra siz istemeseniz de yabanci dil cümleler söylediğinizi farkedeceksiniz. Tıpkı şarkı söylemek gibi 😀

6) ARKADAŞ EDİNİN: Kesinlikle sizin dilinizi konuşmayan biriyle yabancı dilde iletişim kurmak kadar sizi teşvik edici bir şey yoktur. Kendinize yabancı arkadaşlar edinmeye çalışın ve öğrendiğiniz kelimeleri kullanmayı deneyin. İletişim kurmanın sadece gramere dayanmadığını göreceksiniz.Yanlış yapmaktan korkmayın ve cesaretli olun.

7) SIK SIK OKUYUN YA DA DİNLEYİN: Ne kadar o dilden girdi alırsanız o kadar çıktı verirsiniz. İyi yazabilmak için iyi bir okuyucu olmak gerekir. İyi bir konuşmacı olmak için iyi bir dinleyici olmak gerekir. Sürekli yabancı dilde müzikler dinleyin ve filmler izleyin. Yabancı kitaplar ve metinler okuyun.

8) KENDİNİZİ SINAYIN: Eksiklikleriniz görmenin en iyi yolu öğrendiklerinizi sınamaktır. Programınıza uygun bir değerlendirme hazırlayın ve ne kadar yol aldığınızı görmeye çalışın. Geride bıraktığınız eksikliklere geri dönün ve tamamlamaya çalışın.Bunun için öğrenme günlüğü tutabilirsiniz. Programınıza uygun olarak hazırladığınız öğrendiğiniz ve eksik kalan konulardan oluşan bir günlük hazırlayabilirsiniz. Ne öğrendiğinizi somut olarak görmenizi sağlar.

9)EZBER YAPMAYIN CÜMLE İÇİNDE KULLANIN: İlkokulda Türkçe derslerimizde ödevimizin ne olduğunu hatırlayabiliyor musunuz? Metinde geçen kelimelerin anlamını bulup birer cümle içerisinde kullanın. Hiç bir Türkçe öğretmeninin şu kelimeyi ve anlamını ezberleyip gelin dediğini görmedim 😀 Siz de yeni karşılaştığınız kelimelerin anlamını ilk olarak metinden tahmin etmeye çalışın. Daha sonra anlamını sözlük kullanarak ya da diğer yöntemler kullanarak bulun ve kendi cümlelerinizi oluşturmaya çalışın. Böylece öğrendiğiniz diğer konuları da tekrar etmiş olacaksınız.Bir diğer etkili yöntem ise zihin haritaları oluşturmaktır. Yeni kelimeleri oluşturduğunuz zihin haritalarının içine yerleştirmeye çalışın. Böylece hatırlamanız kolaylaşacaktır.

10) ETKİLİ SÖZLÜK KULLANIMI: Yeni öğrendiğimiz kelimeleri iki dilli sözlüklerden öğrenmek yerine tek dilli sözlüklerden öğrenmeye çalışın. Yani bahsedilen kelimeyi öğrendiğiniz dille açıklayan sözlükler kullanın. Böylece öğrendiğiniz dille daha haşır neşir olacaksınız. Aynı zamanda kelime öğrenirken dillin yapılarını da göreceksiniz.

Sonuç olarak beyninizde sizi engelleyen ön yargıları aştıktan sonra ve bu temel adımları işledikten sonra önünüze farklı bakış açılarından bir dünya serilecektir. Hele ki öğrendiğiniz dili kullanmanın zevkini tattığınız da her şey size daha kolay gelecektir. Bir başka dide buluşmak dileğiyle… 😀 

*YIN*

Advertisements

1 Comment (+add yours?)

  1. ayça
    Jun 19, 2013 @ 08:42:52

    Benim bildiğim mükemmel bir eğitim yeri var talk time akademi adı http://www.talktimeakademi.com

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: