Bir İskender Pala klasiği : Efsane

 

Belki İskender Pala’nın üslubu biraz ağır gelebilir ama kitaplarının harika bir kurgusu var. Geçekten insana ‘Yahu,bunlar gerçek mi?’ dedirtecek cinsten.Hemen hemen her kitabını okudum ve yorum yapmak istiyorum. Tabi ki bir edebiyat eleştirmeni tarzında değil bir okur olarak görüş bildirmek isterim.

Efsane, bize Barbaros Hayreddin Paşa’yı anlatıyor ama aynı zamanda o dönemin tarihi olayları da yer alıyor. E tabi İskender Pala olur da Aşk olmaz mı bu kitapta. Asıl karakterlerimizin arasına serpiştirilmiş olan diğer karakterler ve onların masum aşk hikayeleriyle bu tarih bize daha da çekici geliyor. Bir çok yerde denizcilikle ilgili terimler yer almakta ama yazarımız bunu göz ardı etmemiş ve kitabın sonuna ‘Gemici Dili’ başlığı altında mini bir sözlük yerleştirmiş. Sözlüğümüzün hemen arkasında ise o zamanın devletlerinin yerleşimini ve kitapta geçen yerleri gösteren bir harita yerleştirilmiş. Kitabımızın ilk sayfasında ise Barbaros Hayrettin Paşa ‘nın bir resmi ve yanında Cevat Uçar’ın Barbaros isimli hat sanatı bulunmakta. (Bence bir kitaba yerleştirilen her şey incelenmeye değerdir.)

Gelelim içerik kısmına. İlk başlarda Hızır Reis (daha sonra Barbaros Hayreddin Paşa olacaktır) ve abilerinin hikayesi yer almakta. Hızır Reis’in ismini nereden aldığı ve abisi Oruç Reis ile geçen deniz hikayeleri. Eş zamanlı olarak da Sidi Alkala’nın gelip geçtiği yerler ve hayatının aşkı Billure ile yaşadığı küçük zaman dilimi. Daha sonra yazarımız Hızır Reis ile Sidi Alkala’nın yollarını kesiştirir.Okurlarsa Hızır Reis’in denizlerde hakimiyet kurma  ve Sidi Alkala ‘nın Billure’yi bulma çabalarıyla heyecan yaşarlar. Tabi bir de gizemli heykeller ve kayıp şehzade var. Onlar da artık sır olarak kalsın 🙂 Kısacası bu kitap büyük efsanelerin içinde küçük efsanelerden oluşturulmuş. Efsane dinlemeye meraklı olanlar, aşk ve tarih bulmak isteyenler ve tabi kitap okumayı sevenler; kitap başına. Keyifli okumalar… 😀

*YIN*

 Fotoğraf1215 Fotoğraf1216

Fotoğraf1210

Hehehe  İskender Pala Kulesi 😀

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: